WYDARZENIA / WYSTAWY / Legendy w dzbanach i butlach zaczarowane Wystawa ceramiki artystycznej Jánosa Németha

wystawa czynna: 28.08 - 26.09.2010

János Németh nie przypadkowo uważany jest za jednego z największych współczesnych artystów ceramików. Określić go można ceramikiem z urodzenia - gdyż zarówno ojciec jak i dziadek artysty uprawiali ceramiczne rzemiosło. Jego prace przechowują więc rodzinne tradycje i dawne zwyczaje gancarskie.

Szkliwione, gliniane dzieła doskonale obrazują zamiłowanie artysty do naturalnego surowca. Németh tworzy mistyczne powierzchnie odzwierciedlające duszę gliny wypalanej w ogniu.
W jego sztuce są obecne wpływy garncarstwa regionu Zala-Göcsej. Pojawiają się one wyraziście na toczonych, plastycznych pracach z figuralną dekoracją, głównie na: dzbanach, kuflach i butlach.

Dzbany są szczgólnym tematem sztuki ceramicznej Németha. „Postanowiłem, że zrobię dzbanki własnego cechu” - składa osobiste wyznanie artysta. Ich niepowtarzalny kształt zawarty w zastosowanych formach i wykorzystanych motywach jest wyjątkowym połączeniem artystycznych emocji z mistyką, symboliką węgierską, elementami krajobrazu Zala a także mitologią i węgierskimi legendami.  Nie są one jedynie zwyczajnymi przedmiotami użytkowymi – mają rangę dzieł sztuki, które przynależeć by mogły do Bacchusa – mitologicznego boga wina i radości.

Legendy w dzbanach i butlach zaczarowane - wystawa ceramiki artystycznej Jánosa Németha

Ceramika Jánosa Németha daleko wykracza poza granice sztuki użytkowej. To wspaniałe kompozycje, arcydzieła rzeźbiarskie - skarb węgierskiej i europejskiej kultury.

Boncz Barnabás
fot. archiwum Jánosa Németha