WYDARZENIA / WYSTAWY / Od ucznia do mistrza - szewstwo i rzemiosła skórnicze

Od ucznia do mistrza - szewstwo i rzemiosła skórnicze

wystawa czynna: 17.03 - 13.05.2011

Od ucznia do mistrza to cykl wystaw organizowanych przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie, poświęconych historii rzemiosł związanych z funkcjonowaniem miasta Krosna – od czasów średniowiecza po współczesność.

To historia korporacji rzemieślniczych oraz ich znaczenia na przestrzeni wieków. Po cieszących się dużym zainteresowaniem wystawach poświęconych piekarstwu i cukiernictwu tematem przewodnim w tym roku będzie szewstwo, kuśnierstwo i pozostałe rzemiosła skórnicze.

O krośnieńskim cechu szewskim, będącym cechem łączonym, zachowały się informacje jeszcze z 1. poł. XV w. Współczesne dzieje szewców zrzeszonych w cechu zamykają dwa nazwiska – ostatnimi bowiem mistrzami rzemiosła szewskiego byli Andrzej Szmyd, prowadzący swój zakład w Rynku, i Józef Pilut, który prowadził warsztat przy ulicy Słowackiego. Jest to więc kilka wieków historii, po której pozostały ślady w postaci narzędzi, okrawków surowca, wyrobów i dokumentów.

Szewstwo i pokrewne rzemiosła skórnicze stanowiły zawód trudny, uciążliwy i – poza kuśnierstwem – nieszczególnie dochodowy. Aż do drugiej połowy XIX w. wszystkie prace wykonywane były ręcznie, przy użyciu praktycznie tych samych narzędzi, których używano w Egipcie w XIV w. p.n.e. Na wystawie udało nam się zgromadzić eksponaty pochodzące głównie z XIX i XX w., łącznie z maszynami, które ułatwiały produkcję od 1845 r.

Dzisiaj obserwujemy powrót mody na rękodzielnictwo, ubrania i akcesoria szyte ręcznie to oznaka stylu i zamożności – wystarczy wspomnieć, że para butów „obstalowana” na miarę to wydatek rzędu kilkuset - do kilku tysięcy złotych. Pokonawszy kwestie finansowe natknąć się możemy jednak na inny, większy problem – znalezienie majstra szewskiego, który mógłby owe buty wykonać.

Jadwiga Bigoś (MRzK)

Program edukacyjny dla szkół:

Na wystawę zapraszamy grupy szkolne, dla których przygotowany został specjalny program edukacyjny. Program ten obejmuje 4 tematy lekcji dostosowane do poszczególnych etapów kształcenia:

Cała prawda o szewskiej pasji - czyli o frazeologizmach związanych z zawodem szewca

Takie buty - o historii obuwia i modzie nie na jedno kopyto

W dawnym warsztacie szewca, kuśnierza i rymarza

Od ucznia do mistrza – edukacja cechowa i cechy rzemieślnicze

Obowiązuje wcześniejsza, telefoniczna rezerwacja grup: tel.: 13 43 241 88 oraz 13 432 77 07

Godziny otwarcia:
pon. – pt.: 9.00 – 15.30
sob. - 10.00 – 14.00
/ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem ekspozycji/

Ceny biletów:
bilet normalny: 5 zł
bilet ulgowy: 3 zł
przewodnik: 10 zł (od grupy, do 25 os.)

lekcja muzealna: 40 zł (od grupy, do 25 os.)

• 2011-03-17