WYDARZENIA / WYSTAWY / ŚWIATŁO|MIĘDZY|LITERAMI Katarzyna Kukuła i Katarzyna Podpora

ŚWIATŁO|MIĘDZY|LITERAMI Katarzyna Kukuła i Katarzyna Podpora

wystawa czynna: 10.10 - 07.11.2013

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza od 10 października 2013 r. do odwiedzenia Piwnicy PodCieniami  (Rynek 5), w której prezentowana jest wystawa sztuki współczesnej zatytułowana:  ŚWIATŁO|MIĘDZY|LITERAMI. Katarzyna Kukuła i Katarzyna Podpora.

Wystawa jest nagrodą dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie za udział w Konkursie DEBIUTY 2012, towarzyszącym   7. Międzynarodowemu Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” .

„Przede wszystkim interesuje mnie światło jako wewnętrzny płomień uważności, który płonie w każdym z nas. Cicha obecność świadomości. Duchowy ogień który przesyca cały świat, ogniowa podstawa życia”.

(K. Kukuła) Pochodzi z  Kolonii Cieśle. Urodziła się w 1987 r. w Katowicach. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka (2012). Ma na swoim koncie jedną wystawę indywidualną i kilka zbiorowych. Laureatka Nagrody Głównej Ogólnopolskiego Przeglądu „Najlepsze Dyplomy ASP 2012”. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną i filmem animowanym. Mieszka i pracuje  w Krakowie.

KATARZYNA PODPORA
Litery

„Jeśli boję się, że o czymś zapomnę, muszę to zapisać. Wtedy ‘to’ pojawia się na świecie, jest w zasięgu ręki. Nie zniknie tak łatwo.

Litery – LITERY ZAPISANE  są dla mnie tworzywem - materiałem istniejącym w przestrzeni tak samo jak marmur, czy drewno, ale widocznie i konkretnie nacechowanym funkcją ZNACZENIA.  Ich image to  czarne sylwety – kształty, przetwarzane przez miliony charakterów pisma i przez miliony wciąż rozpoznawane w brzuszkach, laseczkach, kropkach i ogonkach. Tworzą ‘o czymś’, ale też ‘czymś’, ‘na czymś’, ‘jakoś’ i ‘w danym momencie’. Nigdy nie zdawały mi się jednoznaczne, nigdy oczywiste, ani uniwersalne, za to wszechOBECNE i bardzo, bardzo RZECZOWE”.

(K. Podpora) Urodziła się w 1987 r. w Kołobrzegu. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Ukończyła ASP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby (2011) – dyplom w Pracowni prof. Katarzyny Józefowicz i aneksami w Pracowniach: prof. Ludmiły Ostrogórskiej (małe formy-metal) i prof. Mariusza Kulpy (rysunek). Stypendystka MKiDN (2009/ 2010, 2010/ 2011). Uczestniczka wielu wystaw i przeglądów prac studenckich.

Obecnie kontynuuje naukę podczas studiów doktoranckich na macierzystej uczelni. Jej zainteresowania artystyczne i naukowe koncentrują się wokół materialności zapisu, fenomenu piśmienności w przestrzeni oraz ich powiązaniami z kategorią narracji. Pracuje w oparciu o tworzywa typowo rzeźbiarskie oraz zupełnie nierzeźbiarskie – w tym tekst i litery – uwzględniając ich wartość spoza obszaru formowania.

Iwona Jurczyk (MRzK)
fot. z arch. K. Kukuły i K. Podpory

„…tu zupełnie nie o nas chodzi, lecz o Odbiorców…” Rozmowa o sztuce z Katarzyną Podporą i Katarzyną Kukułą

• 2013-10-10