WYDARZENIA / WYSTAWY / JA i ja - wystawa prac Ewy Galak

JA i ja - wystawa prac Ewy Galak

Ewa Galak urodziła się 29 listopada 1991 roku w Lublinie. Już w dzieciństwie rysowała sporo ludzi-choinek. W szkole podstawowej stworzyła nawet serię rysunków przedstawiających nimfy i rusałki (skrupulatnie kolekcjonowanych i ostatecznie zgubionych przez jej siostrę). "Na poważnie" szkic i malarstwo zaczęła ćwiczyć na początku liceum. Częste wycieczki do Krakowa, nauka u prof. Zbigniewa Bajka i ciężka praca dały rezultat zdanego egzaminu (2010 r.) na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunek Scenografia.

Na studiach Ewa pracowała głównie przy makietach scenografii, projektach kostiumów, czy szkicach. Tworzyła scenografie do studenckich filmów krótkometrażowych. Debiutowała „Fufuą” w Krakowskim teatrze „Łaźnia Nowa” będąc na trzecim roku studiów. Pracowała również jako asystentka scenografów operowych: Pawła Dobrzyckiego (Opera Krakowska, Teatr Rozrywki w Chorzowie) oraz Anny Kontek (Fińska Opera Narodowa, Jyväskylä City Theatre). W roku 2011 po raz pierwszy wyjechała do Helsinek, gdzie przez pół roku w ramach wymiany studiowała na renomowanym uniwersytecie Aalto Arts. Po ukończeniu studiów licencjackich na krakowskiej ASP, Ewa przeprowadziła się na stałe do Helsinek i od 2013 roku studiuje na Aalto Arts na wydziale ‘Motion Picture and Production Design’.

W swoich pracach Ewa często zawiera motywy baśniowe i fantastyczne, przedstawia dziwne postacie o nienaturalnych kształtach.

Działanie na wielu polach artystycznych zaowocowało wszechstronnością i żądzą ciągłego poszukiwania własnego środka wyrazu.

fot. Marusz Kus (MRzK)

arch. Ewa Galak

Większość moich prac to pozwolenie mojej ręce by kreśliła – rozmowa ze scenografką Ewą Galak

• 2014-10-23