WYDARZENIA / WERNISAŻE / Malarstwo na oswojenie - otwarcie wystawy Rafała Kolińskiego

Malarstwo na oswojenie - otwarcie wystawy Rafała Kolińskiego

4.02.2010

4 lutego 2010 w Piwnicy PodCieniami odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Rafała Kolińskiego "Terra Incognita".

Przedstawiam Państwu artystę, absolwenta łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru, laureata pierwszej edycji konkursu DEBIUTY 5. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” - tak planowała otworzyć wystawę malarstwa Rafała Kolińskiego „Terra Incognita” Ewa Mańkowska – Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Nieszczęśliwy splot przypadków sprawił jednak, że wernisaż odbył się bez udziału jego głównego bohatera.

Tylko najwytrwalsi goście Piwnicy PodCieniami doczekali się przybycia tego wyjątkowego, młodego artysty, o którym prof. Aleksandra Mańczak – kierownik Pracowni Tkaniny Unikatowej ASP w Łodzi, teoretyk i krytyk sztuki, pisze: „Bardzo dziękuję za zaproszenie na wystawę mego niedawnego dyplomanta - Rafała Kolińskiego, bardzo utalentowanej osoby, obdarzonej przymiotami dzisiaj rzadko spotykanymi jak pracowitość, rzetelność, solidność, prawdomówność i wiele innych.”

Rafał Koliński

Prezentowane w Piwnicy PodCieniami obrazy Rafała Kolińskiego są odbiciem jego – ludzkich pozacielesnych bytów. Zdradzają one wrażliwość i szczególny rodzaj uwagi, jaką artysta poświęca poszukiwaniu prawdy o człowieku.

Terra incognita – ten nieznany, niezbadany obszar w kontekście malarstwa Rafała Kolińskiego jest próbą odpowiedzi na pytanie „dlaczego” zadane wobec ludzkiej reakcji. Jest również próbą usystematyzowania emocji, doznań, przeżyć, doświadczeń, wspomnień oraz scen uwięzionych w klatce człowieczego umysłu i ducha. Rafał Koliński pisząc o swoim, prezentowanym w Piwnicy PodCieniami malarstwie, zastanawia się, czy być może nie odnalazł w sztuce sposobu na oswojenie nawet najbardziej trudnych ludzkich targnień.

Po jednodniowej, wernisażowej prezentacji w Piwnicy PodCieniami, zwycięską pracę Rafała Kolińskiego z konkursu DEBIUTY 5. MBATL pt. „Narcyz” będzie można obejrzeć od 23 lutego br. na wystawie kolekcji artystycznej tkaniny lnianej Muzeum Rzemiosła w Krośnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.