WYDARZENIA / WERNISAŻE / Otwarcie wystawy jubileuszowej "takiego trochę inaczej muzeum"

Otwarcie wystawy jubileuszowej "takiego trochę inaczej muzeum"

18.03.2010

18 marca 2010 roku goście Piwnicy PodCieniami otworzyli wystawę „Szwarc, mydło i powidło – czyli nieprezentowane, a osobliwe eksponaty z 20-letniej historii Muzeum Rzemiosła w Krośnie”. Było inaczej niż zwykle, bo jak przypomniała Ewa Mańkowska – Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, to „nasze muzeum jest takie trochę inaczej”.

20 lat gromadzenia, zabezpieczania i opracowywania ok. 3.000 eksponatów pozwoliło nam stworzyć wystawę składającą się z przedmiotów niezwykle dużych, jak oryginalna Mięsowiczowska tarcza zegara z wieży dzwonnicy kościoła farnego w Krośnie zdemontowana w latach 80., wyjątkowo małych jak samowyzwalacz fotograficzny z drugiej poł. ubiegłego wieku, szczególnie popularnych jak obuwie zimowe marki „Relaks” czy cennych jak obraz Nikifora z krynicką panoramą. Pracownicy muzeum rozchwytywani podczas wernisażu jak chyba nigdy wcześniej z przyjemnością dawali się oprowadzać po wystawie gościom.

Bo do 16 maja br. w Piwnicy PodCieniami przewodnikiem może być każdy, kto pamięta „Krosnolen” i „Fabos”, każdy komu jeszcze ciągle brzmi w uszach dźwięk płyty gramofonowej czy stoi przed oczami obraz z dawnego warsztatu krawieckiego Józefa Kluza czy niegdysiejszego zakładu fotograficznego Rudolfa Kaski.

Z okazji jubileuszu 20-lecia Muzeum Rzemiosła w Krośnie, dzięki uprzejmości światowej klasy mistrza w rzemiośle cukierniczym - Marka Bargieła Prezesa cukierni „Santos”, mogło poczęstować gości wernisażu niezwykłym, okolicznościowym tortem.

Wernisaż dodatkowo uświetnił występ młodych akordeonistów – Łukasza Szczypka i Macieja Zimki z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie – finalistów ogólnopolskich przesłuchań uczniów klasy akordeonu szkół muzycznych I i II stopnia oraz laureatów Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Popradzie.

Wernisaż przeszedł już do historii muzeum, ale wystawa, którą właśnie tak sobie wyobraziliśmy, wciąż trwa. Jej czas odmierzają na ekspozycji budziki, zegarki kieszonkowe, roczniaki i czasomierze nakręcane często. Zapraszamy, bo warto przypomnieć sobie, jak działał fonogram Edisona, pokazać dzieciom dawną „Książeczkę do kontroli pilności ucznia” czy wykrzesać jeszcze jedną iskrę z zapalarki spawalniczej.

Wystawa zorganizowana została przy pomocy finansowej Gminy Krosno.

O codziennym gromadzeniu, zabezpieczaniu, opracowywaniu oraz udostępnianiu zbiorów i zadaniach niecodziennych  - rozmowa z Ewą Mańkowską Dyrektorem Muzeum Rzemiosła w Krośnie

na temat wystawy czytaj jeszcze na: www.krosno24.pl