WYDARZENIA / WERNISAŻE / Oczarowni otwarcie wystawy ceramiki Jánosa Németha „Legendy w dzbanach i butlach zaczarowane”

28.08.2010

Drugiego dnia Karpackich Klimatów, w strugach ulewnego deszczu odbył się wernisaż Jánosa Németha – węgierskiego artysty ceramika. Ewa Mańkowska – Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie mówi o Nim, że: jest mistrzem rzemiosła ceramicznego i artystą rzeźbiarzem mistrzowsko posługującym się warsztatem ceramika. To idealne połączenie umiejętności warsztatowych, wrażliwości, naturalnej świadomości tradycji sztuki ludowej i kulturowego dziedzictwa Europy stworzyło artystę, którego trudno zaszufladkować, przyporządkować do jakiegoś modnego stylu. Można mu zatem nadać rangę artysty wyjątkowego, rozpoznawalnego, intrygującego".

W pracach Jánosa Németha jest wiedza o estetyce i sztuce Egiptu i Grecji, o średniowiecznych eposach, barokowej symbolice, szagalowskiej fantazji. To wydawałoby się dziwne pomieszanie daje jednak w rezultacie uczucie świeżości, egzotyki i jednocześnie prostoty. To zapewne również efekt tak silnego u Jánosa Németha zespolenia z tradycją sztuki ludowej Węgier - niezależnie od motywu, który jest obrazowany: miologicznego, bajkowego, religijnego, artysta wiąże go z codziennością prostych ludzi”.

Na otwarciu wystawy obecni byli obok samego artysty  Jánosa Németha, kurator wystawy „Legendy w dzbanach i butlach zaczarowane” - Boncz Barnabás oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacji zagranicznych goszczących w tych dniach w Krośnie.

Maciej Syrek – krośnieński artysta rzeźbiarz uhonorował Jánosa Németha posążkiem sowy symbolizującym w kulturze ludowej, tak bliskiej obu artystom, życiową mądrość.

Podyktowane przez życie historie oplatające ceramiczne naczynia, oczarowały  gości wernisażu.