WYDARZENIA / WERNISAŻE / Utkane wystawy - otwarcie wystawy Justyny Posiecz-Polkowskiej "Osnowa i wątek, czyli historia pewnego obrazu"

Otwarcie wystawy Justyny Posiecz-Polkowskiej odbyło się w scenerii, która bezpośrednio zainspirowała autorkę do namalowania 15 prac stanowiących element  szerszego projektu artystycznego. Wystawa "Osnowa i wątek, czyli historia pewnego obrazu" jako cykl obrazów o tematyce tkackiej opartej o kulturę ludową doskonale  uzupełniła wystawę "Od ucznia do mistrza - tkactwo".  Dla samej autorki taki właśnie kontekst był bardzo ważny. Samo wkomponowanie obrazów w istniejącą, żywą opowieść o powstaniu tkaniny i jej historii stanowiło doskonałą i niezwykle interesującą oprawę prac. Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Ewa Mańkowska otwierając wystawę podkreśliła spostrzeżenie autorki, że "rzemiosło nabiera dzisiaj nowego zupełnie wymiaru, a tym samym  znaczenia. Niegdyś celem rzemieślnika było zapewnienie sobie bytu materialnego poprzez swoje wyroby. Dzisiaj coraz częściej staje się chwilą wytchnienia, ucieczki, inspiracją, a nierzadko aktem artystycznej wypowiedzi".

Bożena Paradysz
Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Wystawa "Osnowa i wątek, czyli historia pewnego obrazu" jest częścią projektu o tym samym tytule. Więcej na jego temat pisze sama autorka - Justyna Posiecz Polkowska.

Projekt artystyczny o tytule ,,Osnowa i wątek czyli historia pewnego obrazu” jest wynikiem moich poszukiwań twórczych i chęci zgłębiania regionu Podkarpacia, w tym kultury ludowej po moim 13 letnim powrocie z dużego miasta w rodzinne strony. Projekt obejmuję realizację cyklu obrazów olejnych oraz 2 murali.

Tytuł przedsięwzięcia nawiązuje do tradycji tkactwa. Chciałam aby w sposób skrótowy oddawał on istotę mojego projektu. Nicią wątku jest kultura Podkarpacia, zaś osnowa to droga mojej podróży po województwie. Na styku obu nici powstaje moment, kiedy chcę opowiedzieć pewną historię za pomocą obrazu.

Głównym celem projektu jest pokazanie różnorodności oraz wielokulturowości, w szczególności, choć nie tylko, obszarów wiejskich podkarpacia oraz ukazanie ich jako źródeł inspiracji również dla ludzi młodych, w tym twórców. Projekt jest więc pewnego rodzaju sposobem na ocalenie od zapomnienia ,,ginących tradycji, obrzędów,  opowieści z dziada pradziada”, stanowiąc tym samym dla mnie, ale również dla odbiorcy istotną rolę w poznawaniu własnej tożsamości. Założenie projektu jest odczytanie pewnych wartości w kontekście współczesności, poprzez pryzmat działań artystycznych i wybranego medium: malarstwa sztalugowego oraz muralu – działania w przestrzeni publicznej. Jednym z celów projektu jest przełamywanie stereotypów na temat wsi, jako miejsca nieciekawego, zapomnianego, niemającego nic do zaoferowania, stąd młodzi ludzie bezpowrotnie emigrują do dużych miast, jak również stereotypów myślenia o kulturze ludowej wyłącznie jako ,,cepeliadzie”, która jest obecna na starówkach dużych polskich miast. Moim celem jest dotarcie, chociaż w jakimś stopniu do ,,korzeni” dziś już przetworzonych przez kulturze masowa zjawisk. Bardzo często ludzie młodzi, od urodzenia mieszkańcy miast nie mają możliwości poznania ,,prawdziwej wsi” z jej  wszystkimi odcieniami. Wśród ludzi młodych, często moich znajomych rysuje się skrajny obraz obszarów wiejskich.

Justyna Posiecz-Polkowska